تبلیغات
basketball - روش بازی بسكتبال
basketball

حمایت كننده ی تیم بسكتبال استان

روش بازی بسكتبال

یکشنبه 15 دی 1387

روش بازی بسکتبال

بازی بسکتبال توسط دو تیم 5 نفره در یک زمین بازی انجام می شود . هدف هر تیم کسب امتیاز از طریق قرار دادن توپ در سبد تیم مخالف و جلوگیری از امتیاز گیری تیم حریف است . توپ را از طریق پاس دادن با دستها و یا از طریق دریبل کردن ( هل دادن ، ضربه آهسته زدن ) توپ یک یا چند بار روی کف زمین بدون آنکه هر دو دست به صورت همزمان با توپ در تماس باشد ، به طرف سبد تیم حریف پیش برد .

نقش هم تیمی ها را موثرتر کنید

بهترین حالت بازی بسکتبال این است که در آن 5 بازیکن به عنوان یک تیم توپ را به حرکت در می آورند . پاس دادن و گرفتن توپ اساس و پایه یک بازی گروهی را تشکیل می دهند و از مهارتهایی هستند که بسکتبال را تبدیل به یک بازی زیبا می کند . پاس دادن از اصول اساسی بسکتبال است که اغلب مورد بی توجهی قرار می گیرد . بازیکنان تمایلی به تمرین پاس دادن ندارند . شاید دلیل این کار هم این باشد که طرفداران تیم ها و رسانه های گروهی به بازیکنانی که در امتیاز گرفتن کمک می کنند توجه زیادی ندارند و تمام توجه آنها معطوف به بازیکنانی است که گل می زنند . بازیکنان خوب سعی می کنند هم تیمی های خود را در یک بازی راه بیاندازند و نقش آنها را در بازی موثرتر کنند . این بازیکنان تهدیدی برای کار دفاعی تیم حریف محسوب می شوند زیرا آنها قادر هستند توپ را در هر زمان و به هر کدام از هم تیمی های خود پاس دهند . بهبود بخشیدن توانایی های پاس دادن و گرفتن توپ از شما یک بازیکن خوب می سازد تا نقش هم تیمی های خود را در بازی موثرتر کنید .

چرا پاس دادن و گرفتن توپ حائز اهمیت است ؟

دو دلیل عمده با اهمیت بودن پاس دادن یکی به حرکت در آوردن توپ برای پرتابهای خوب است و دیگری تصاحب توپ و در نتیجه کنترل بازی از طریق پاس دادن است .

پاس های گول زننده و دقیق ، موقعیت های امتیاز گیری را برای تیمتان فراهم می کند . برای اینکه در بهترین موقعیت پرتاب توپ قرار بگیرد ، توپ باید از طریق پاس دادن و دریبل زدن به طرف منطقه که می توان کسب امتیاز کرد هدایت شود . توپ را از طریق پاس دادن ، بهتر از دریبل زدن می توان به حرکت در آورد . در منطقه امتیاز گیری زمین پاس دادن توپ از طرفی از زمین که توپ در حال چرخش است به طرف دیگر باعث به وجود آوردن یک فرصت تهاجمی می شود . به حرکت در آوردن توپ از طریق پاس دادن مدافعان تیم حریف را به این طرف و آن طرف می کشاند و نمی توانند از کار دفاعی بهره کافی ببرند و همچنین بازیکنان حریف قادر نخواهند بود بازیکن را به وسیله دو نفر تحت فار قرار دهند .

تیمی که توپ را از طریق پاس دادن و گرفتن کنترل می کنند ، فرصت های امتیاز گیری کمتری برای تیم حریف فراهم می کند با دانستن اینکه در هنگام تحت فشار بودن چه زمانی و به کجا پاس بدهید ، نه تنها شانس امتیاز گرفتن را برای تیم خود فراهم می کنید بلکه از دست دادن توپ به وسیله قطع ارتباط توسط بازیکنان تیم حریف که منجر به امتیاز گیری آسان تیم حریف می شود نیز جلوگیری می کنید .

موارد استفاده از پاس به عبارت زیر است :

· دور کردن توپ از منطقه پر ازدحام ( برای مثال در هنگام ریباند کردن و یا زمانی که بازیکن توسط دو نفر از بازیکنان حریف مهار می شود )

· به حرکت در آوردن سریع توپ به طرف دیگر زمین بازی

· بوجود آوردن بازیهای تهاجمی

· پاس دادن و برش کردن برای انجام پرتاب

حرکت‌های بدون توپ یکی از مشکل‌ترین وظایف در مربی‌گری ، آموزش حرکت‌های بدون توپ (آهن‌ربای بازی‌ها) به بازیکنان است . یک بازیکن به تنهایی (با پنج بازیکن در تیم) 80% زمان بازی در حمله را بدون توپ ‌بازی خواهد کرد.

مطالب فوق اهمیت قابل توجهی برای پیشرفت در مهارت‌های فردی بدون مالکیت توپ را بیان می‌کند . اغلب مربیّان بر این باورند که این قسمت مشکل‌ساز با اغلب بازیکنان جوان است . بازیکنان اغلب مجذوب توپ هستند و به نظر می‌رسد تقریباً به طرز ناراحت کننده‌ای در حمله ، جذب توپ می‌شوند . وقت قابل توجهی باید در آموزش این مطلب صرف شودکه حرکت‌های بدون توپ ، دارای همان اهمیت هستند که به وجود آوردن موقعیت گل ، در حرکت‌های با توپ صورت می‌گیرد . کمک به بازیکنان در فهم این مطلب ، کلید تشویق آنها برای اجرای حرکت‌های با هدف در زمان مالکیت توپ است.

اصول بنیادی حرکت‌های بدون توپ برای حرکت کردن موثر بازیکنان بدون توپ ، اصول اساسی و مشخصی وجود دارد که باید در آنها کسب مهارت کنند و در زمین به خاطر بیاورند.

ü هوشیار باشید و یاد آورید که همه حرکت‌ها ، روی زمین آغاز می‌شوند.

ü با تسلط ، تعادل و چابکی حرکت کنید.

ü با هدف حرکت کنید ، بازیکنان باید از حرکت هم تیمی‌های خود آگاه باشند و تمرکز خود را روی راهبردی کلی تیم ، حفظ کنند.

ü موقعیت توپ و مدافعان را مورد مطالعه قرار دهید . حالت‌های بازی تیم معین‌کننده کلیه حرکت‌هایی است که فرد باید انجام دهد ، اما این حرکت‌ها باید در ارتباط با موقعیت و حرکت‌های توپ و هم‌چنین مدافعان ، اجرا شود . بازیکنان باید بیاموزند تا خودرا به مناطق آزاد زمین برسانند ، جایی که می‌توانند پاس دریافت کنند.

ü آزاد شدن یا خالی کردن منطقه اولین هدف از حرکت بدون توپ آزاد شدن برای دریافت پاس از کسی است که توپ را در دست دارد . بازیکنان باید یاد بگیرند ابتدا برای آزاد شدن و دریافت پاس تلاش کنند و اگر ممکن نشد ، راه را برای بازیکنان دیگر باز کنند.

ü از حالت دریافت کامل استفاده کنید این موقعیت ، فاصله 5/4 الی 6 متری از صاحب توپ است ، جایی که فرد آزاد است و می‌تواند پاس دریافت کند . بطور ایده‌آل ، این موقعیتی خواهد بود که به بازیکنان امکان پاس ، شوت یا دریبل بدهد.

ü یک هنرپیشه باشید حرکت بدون توپ یک رقابت مستمر بین مدافعان و مهاجمان است ؛ مشغول کردن فکر و حواس حریف ، مستلزم استفاده از فریب‌های قابل باور برای به ستوه آوردن مدافعان و بازی کردن نقش یک طعمه است.

ü پنهان شدن از دیدن مدافع به خارج از منطقه دید مدافع حرکت کنید و او را وا دارید که سرخود را برگرداند . از آن جا که اغلب مدافعان پشت خود را به سبد و دید خود را روی توپ حفظ می‌کنند ، مهاجمان باید از پشت آنها به سمت خط زیرین و دور از توپ حرکت کنند . این برش‌ها می‌توانند بهترین باشند ، زیرا پیش‌بینی آن برای مدافع مشکل است.

ü حرکت به سمت توپ- هنگام حرکت برای دریافت پاس دو مطلب دارای اهمیت است . اول ، باقی ماندن در موقعیتی آزاد . دوم ، حرکت به سمت توپ . مگر حالتی که شما مدافع خود را پشت سرگذاشته در حال انجام برش به سمت سبد هستید.

ü برای آزاد شدن از مدافع به او نزدیک شوید از آن جا که این قانون مخالف برداشت همگانی است ، بسیاری از بازیکنان این اشتباه را مرتکب می‌شوند که با دور شدن از مدافع خود ، قصد آزاد شدن از او را دارند . در عمل ، بسیار موثرتر است که در نزدیکی مدافع بمانید و ناگهان با دور شدن از وی ، خود را آزاد کنید. این حرکت تقریباً همیشه موثّر است زیرا به مهاجم اجازه می‌‌‌دهد حرکتی انجام دهد که قبل از واکنش مدافع و سریعتر از آن انجام می‌شود.

حرکت‌های بنیادی (بدون توپ) حرکت‌های اولیه بدون توپ باید به هر بازیکن آموزش داده شود . اغلب این حرکت‌ها ، لازم است که با کارهای فریبنده برای گمراه کردن مدافع همراه باشد .

برش‌های V حرکت‌ها یا برش‌هایی که به منظور خاص انجام می‌گیرد ، شامل حرکت « قریب و تغییر مسیر ناگهانی » یا برش v هستند . برش v حرکت اصلی زیگزاگ یا برش‌هایی با تغییر مسیر را شامل می‌شود که یک شکل v را ترسیم می‌کند. برای اجرای این برش، وزن خود را روی پای مخالف جهت دلخواه منتقل کنید، روی آن فشار لازم را به زمین وارد کرده با پای دیگر در جهت دلخواه گام بردارید. بطور مثال، وارد کردن فشار روی پای راست و گام به سمت چپ با پای چپ. یک طرف شکل v اغلب حرکت به سمت سبد، دور از آن یا به سمت مدافع است. سمت دیگر v، تغییر جهت با یک برش سریع برای آزاد شدن است . بهترین روش برای آموزش بازیکنان جوان ، استفاده از عبارت « قریب و تغییر جهت ناگهانی » برای آزاد شدن است . قسمت اول حرکت v به سمت سبد یا مدافع (فریب) به آهستگی انجام می‌شود، اما قسمت آخر v با سرعت در پی‌ آن صورت می‌گیرد (تغییر جهت ناگهانی) تا بازیکن آزاد شود. این تغییر جهت اغلب به سمت توپ انجام می‌شود .

برش‌های جلویی و پشتی این حرکت‌ها پس از پاس دادن یک بازیکن به هم تیمی انجام می‌شود و در پی آن بازیکن در یک رقابت با مدافع خود ، برش کرده برای دریافت یک پاس احتمالی به سمت سبد می‌رود . حرکت «پاس و برش» که اغلب «بده و برو» نامیده می‌شود ، یکی از با ارزش‌ترین حرکت‌های تهاجمی در بسکتبال است.

بده و برو دو شکل دارد : حرکت اول که ترجیح نیز داده می‌شود ، برش از جلوی مدافع است که به مهاجم در حالی که از مدافع خود پیش افتاده است اجازه دریافت یک پاس را می‌‌دهد (موقعیتی عالی برای کسب امتیاز) و دیگر برش از پشت مدافع که به مهاجم اجازه می‌‌دهد که از پشت مدافع با کسب موقعیت مناسبت به سمت سبد برود . توجّه داشته باشید که فرار از جلو مدافع ، با استفاده از برش v مدافع را میخ‌کوب می‌کند ، در حالی که برش از پشت ، برشی به خط مستقیم است.

حرکت‌های فریبنده

هر کدام از حرکت‌های بنیادی که مدافع را سرگرم کند ، حرکت‌های فریبنده است ، نظیر گیج کردن مدافعان و بازداشتن آنها از کمک کردن به دفاع یک بازیکن صاحب توپ یا مانع شدن از ایجاد تله برای صاحب توپ . به بازیکنان بیاموزید یک هنرپیشه باشند و حریف را گیج کنند و او را گمراه سازند با حرکت‌هایی نظیر: حرکت‌های گول زننده چشم ، فریب‌های بدنی، و دیگر فریب‌های تصویری و صوتی .

 

 


امیر
دوشنبه 3 تیر 1392 01:39 ق.ظ
چرا به نظرات توجهی نمی کنید مطمئن باشید خیلی کمکتون می کنه!می دونم یکم سختتونه اما با این کار خیلی ما رو خوش حال می کنی!نظر من:سعی کنین سطح مطالب سایتتون رو بالا ببرید!
امیر
دوشنبه 3 تیر 1392 01:39 ق.ظ
چرا به نظرات توجهی نمی کنید مطمئن باشید خیلی کمکتون می کنه!می دونم یکم سختتونه اما با این کار خیلی ما رو خوش حال می کنی!نظر من:سعی کنین سطح مطالب سایتتون رو بالا ببرید!
کوثر
سه شنبه 28 خرداد 1392 08:33 ب.ظ
کاشکی چندتاتکنیک گل زنی وگول زدن میزاشتی
یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 10:43 ب.ظ
زیاد كمكم نكرد.
شبناز برومندی
دوشنبه 7 اسفند 1391 08:27 ب.ظ
زیادجالب نبود.تقویت کنیدسایتتون رو.
دوشنبه 30 بهمن 1391 05:12 ق.ظ
عالی بود.
اشکان
یکشنبه 22 بهمن 1391 02:21 ب.ظ
بد نبود عالی هم نبود
ساجده
جمعه 10 آذر 1391 12:58 ب.ظ
بدننننننننننبود بازم مرسی
دریا
پنجشنبه 18 آبان 1391 09:21 ق.ظ
با سلام. مرسی که از مطالب وبلاگتون. میخواستم بدونم بسکتبال انفرادی مطالب است. اگر هست منو راهنمایی کنید.
ممنون
سحر
چهارشنبه 12 مهر 1391 07:40 ب.ظ
خیلییییییییییییییییییییییی مزخرف بوددددددددددددددددددددداصلا خوشم نیومدددددددددددد
فاطمه
چهارشنبه 12 مهر 1391 07:38 ب.ظ
خوب بودولی زیادکمکم نکرد.به هرحال خیلی متشکرم.
نیلوفر
دوشنبه 10 مهر 1391 10:59 ب.ظ
سلام دستتون درد نکنه وبلاگتون خیلی به من کمک کردمطالب تحقیق منو کامل کردین
چهارشنبه 7 تیر 1391 02:30 ب.ظ
سلام وبلاگتون عالیه ولی رنگش که سیاهِ آدمواذیت میکنه اگه میشه رنگشوتغییربدین.
مچکرم. رذب
aidin
یکشنبه 27 تیر 1389 03:36 ب.ظ
sait besiar besiar xob ast & beh xili komak kard
مهدی محمدی
چهارشنبه 18 شهریور 1388 04:18 ق.ظ
سلام دوست عزیز وب سایت پر محتوایی داری
سایت منو با عنوان ( لینکستان بابلی ) تو سایتت لینک کن
برای تبادل لینک خودت می تونی لینکت رو ثبت کنی
بیا به این آدرس : www.link.baboli.ir/link.php

اگه وبلاگ نویسی رو دوست داری و می خوای ازش استفاده کنی بیا تو سیستم امتیازدهی ما عضو بشو.
بزرگترین فرق این سیستم با سیستم کلیکی اینه که در سیستم امتیازدهی آی پی بازدیدکننده محاسبه نمیشه، یعنی هر نفر میتونه چندین بار روی بنر کلیک کنه.
اگه بنر رو تو سایت خودت قرار بدی ، از هر کلیک 10 امتیاز می گیری و اگه لینک باکس رو تو سایت خودت بذاری در هر بار لود شدن لینک باکس تو سایت تو ، 1 امتیاز به حسابت اضافه میشه.

همون اول که عضو بشی 1000 تومان جایزه می گیری
حالا می پرسی با این امتیازات چه کار هایی می تونی انجام بدی ، درسته؟
ببین هر امتیاز معادل یک تومن هستش

یعنی هر 1000 امتیاز = 1000 تومان

با این پول مجازی می تونی :
از فروشگاه سایت بابلی خرید کنید ( فیلم های بدون سانسور ، سی دی های آموزشی ، بازی های کامپیوتری و... )
دارای یک سایت با تمام امکانات شوید ( هر سایتی که دلت بخواد)
هاست و دامین خریداری کنید ( می تونی دامین بگیری واسه وبلاگت )
در لینکستان بابلی هر روز لینک ثبت کنید ( هر روز یه لینک جدید )
در نیازمندی بابلی و لینکستان بابلی تبلیغات ثبت کنید ( میدونی بازدید سایت بابلی رو چقدر زیاده؟ )
و یا امتیاز خود را در انجمن بابلی برای فروش بگذارید ( اگه خواستی می تونی پول هم بگیری)
منتظرت هستم

دکتر رحمت سخنی
سه شنبه 27 مرداد 1388 06:11 ب.ظ


سلام دوست با ذوق من خسته نباشی

تولدت مبارك

دكتر رحمت سخنی از مركز آموزشی درمانی امام خمینی (ره)

ارومیه مركز آذربایجان غربی
غزاله
دوشنبه 12 اسفند 1387 12:41 ق.ظ
عالی بود من به عنوان کسی که بسکت رو دوست داره خوشم اومد مررررررررررررررررررسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ

آرشیو

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها